عکاسی منظره

۵ نکته برای بهبود عکاسی منظره در ساعت طلایی

عکاسی منظره

عکاسان و علاقه مندان به این هنر، می دانند که ساعت طلایی با اختلاف بهترین زمان برای عکاسی از منظره هاست. چون در این زمان رنگ های فراوان، نور و فضای چشمگیری داریم. ساعت طلایی به مدت زمانی بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروب آفتاب می گویند، که در آن نور رنگی تر و اشباع تر است. و تقریبا همیشه به نفع هر عکاس منظره ای خواهد بود. در این آموزش با پنج نکته برای بهبود چشمگیر عکاسی در ساعت طلایی آشنا می شویم.

۱-به دنبال سوژه هایی بگردید که از کنار یا از پشت روشن شده باشند:

حتی وقتی که در ساعت طلایی عکس می گیرید، نور روی سوژه شما باید دراماتیک باشد. ترکیب بندی بر این اساس بسیار متفاوت خواهد بود. به دنبال سوژه هایی باشید که از کنار یا پشت روشن شده اند، که جلوه خیره کننده ای به کل تصویر می دهند.

در تصویر زیر، نور از کنار درختان در جنگل می تابد و یک صحنه دراماتیک ایجاد می کند. وقتی نور از بهترین جهات ممکن بر سوژه ها می تابد، تصویر کلی بسیار جذاب می شود.

عکاسی

۲-کنتراست را در کادر بررسی کنید:

همیشه سعی کنید به دنبال کنتراست در کادر باشید. زیرا ساعت طلایی به طور خودکار آن را برای شما فراهم می کند، فقط کافی است آن را پیدا کنید. هایلایت ها بسیار روشن و سایه ها به همان اندازه تاریک خواهند بود. بنابراین طبق تعریف، شما کنتراست دارید. اگر به تصاویر همراه با کنتراست توجه کنید، می توانید تضاد بین روشنایی ها و تاریکی ها در تصویر بین پیش زمینه و پس زمینه را ببینید.

۳-از فیلترها استفاده کنید و خلاقیت به خرج دهید:

از فیلترهای ND استفاده کنید و تصاویر خیره کننده ای با نوردهی طولانی یا سرعت شاتر آهسته ایجاد کنید که حس کاملا متفاوتی در تصاویر خواهد داشت. این تکنیک قطعا در تصاویری که در آن ها حرکت وجود دارد خوب عمل خواهد کرد. بنابراین آن را روی مناظر آبی خود مانند: دریاها، اقیانوس ها، آبشارها و… امتحان کنید.

۴-تصاویر سیلوئت را امتحان کنید:

تا اینجا دریافتیم که ساعت طلایی کنتراست زیادی دارد و تصاویر از پشت نورپردازی شده خوبی ایجاد می کند. ترکیب آن ها ساختارهای سیلوئت درخشانی برای کار به شما می دهد. سوژه مناسب را انتخاب کنید و با قرار دادن درست آن در کادر یک تصویر سیلوئت از آن ایجاد کنید. آن ها را در پیش زمینه قرار دهید. همچنین می توان در زمینه میانی، در مورد تصاویر سیلوئت خلاقیت به خرج دهید.

در تصویر پایین، سیلوئت  از ریشیاپ و درخت در پیش زمینه سیلوئت است. و برای سوژه اصلی تعادل ایجاد می کند.

عکاسی

۵-با هر دو لنز واید و تله کار کنید:

از هر دو لنز واید و تله برای ایجاد کادرهای دراماتیک تر در طول ساعت طلایی استفاده کنید. اگر تصویری را پیدا کردید که در آن المان های جالب زیادی در پیش زمینه وجود داشت، در حالی که پس زمینه بیشتر از یک سوژه واحد تشکیل شده بود، از یک لنز اولترا واید یا واید استفاده کنید.

عکاسی در ساعت طلایی بی شک یکی از کارهای مورد علاقه عکاسان است. این زمان از روز، به علاوه ساعت آبی، شرایط نوری خیره کننده ای برای هر عکاس منظره فراهم می کند. امیدواریم که این مقاله با برخی ایده های اساسی برای بهبود عکاسی در ساعت طلایی به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *